A ROM Vándor program hetedik állomásaként újult meg a lajosmizsei Pusztatemplom
Ünnepélyes keretek között került átadásra a Market Építő Zrt. ROM Vándor örökségmentő programjának hetedik felújított műemléke, a Lajosmizse határában található Pusztatemplom. A ROM Vándor program célja, hogy feltárja és megőrizze hazánk elfeledett középkori romemlékeit, ezáltal újra láthatóvá téve őket a helyi közösségek és a látogatók számára. Az Árpád kori templom egykor Mizse falu szakrális központjaként szolgált. Az egyéves előkészítési és kivitelezési munkák eredményeként pedig sikerült stabilizálni és megóvni a 14. századi romot, így egy eltűnt település utolsó emléke maradhat fenn a jövő nemzedékei számára.

A település története a 13–14. századig nyúlik vissza, amikor a kunok letelepedtek ezen a vidéken és a térség virágzott. Mizse falu azonban a 16. század végére a mohácsi csata és a krími tatár hadjáratok következtében teljesen elnéptelenedett. A terület később is lakatlan maradt, majd Nagykőrös adta bérbe a helyi gazdáknak, akik „külső kertként” használták. A templom múltjáról az 1930-as és 1990-es évek régészeti feltárásai adtak később részletes képet. A leletek alapján az épület a 14–15. században épülhetett, és a 15. század végén boltozatot is kaphatott. A gótikus, egyhajós templom jellegzetességét a sokszögű szentély, az északi oldalon található szentségtartó fülke és a négy sarokban látható boltindítási fészkek adták. Az épületet a helyiek által „darázskőnek” nevezett, lyukacsos mészkőből építették.

A Pusztatemplom megújítása ROM Vándor programunk teljes körű koordinálásával és finanszírozásával valósult meg. A felújítás során szakembereink elsődleges célja a rom szakszerű és tartós állagmegóvása volt. Ennek keretében elkészült a falrepedések összevarrása, a falkoronák vízelvezetése, a kiomlások visszafalazása, a lepusztult felületek konzerválása, valamint az eredeti vakolatfoltok restaurálása. A templom szakrális jellegét a kihelyezett kovácsoltvas kereszt és az egykori gerendafészkekben elhelyezett mécsestartók idézik meg.
Az átadón beszédet mondott Scheer Sándor, a Market Építő Zrt. alapító-vezérigazgatója, Fekete Zsolt, Lajosmizse városának polgármestere, dr. Pánya István, a Kecskeméti Katona József Múzeum földrajzkutatója, valamint Belecz Péter, a ROM Vándor programigazgatója.
„Minden egyes romhelyreállítás egyedi kihívás, a múlt tisztelete és a korszerű műemlékvédelmi technológiák összehangolása komoly szakmai alázatot követel. Elsődleges célunk ezúttal is a rom autentikus, természetes szépségének megőrzése volt. A beavatkozások visszafogottan segítik a megóvás, a biztonságos megtekintés és az értelmezés lehetőségét, miközben megőrzik és felerősítik a romok „időtlen” atmoszféráját. A közcélú értékmentésen túl szeretnénk ráirányítani a figyelmet – az államilag támogatott várromjaink mellet – ezen kisebb léptékű, elfeledett épített örökségeink pusztuló értékeire. Egyfajta mozgalomként képviseljük és népszerűsítjük Árpád-kori szakrális romemlékeinket.” – mondta Belecz Péter az átadó ünnepségen.

A templom helyreállítása során a Market Csoport széleskörű építőipari tapasztalatára támaszkodtunk. Az előzetes kutatásoktól kezdve az örökségvédelmi engedélyeztetésen át egészen a kivitelezésig minden feladatot „házon belül”, illetve szoros szakmai együttműködésekben valósítottunk meg.
A ROM Vándor program számunkra örökségvédelmi feladat és egyben szívügyünk is. Hiszünk abban, hogy ezeknek az elfeledett középkori romemlékeknek helyük van a jelenben is, és fontos, hogy a jövő generációi is megismerhessék őket. Azért dolgozunk, hogy a feltárt és megóvott műemlékek erősítsék hazánk kulturális értékeit és identitását. Minden helyreállított rommal egy darabot őrzünk meg közös történelmünkből.