Airbus gyár
Elhelyezkedés
Gyula
Megvalósítás
2020-2022
Alapterület
17 739 m2
Betonacél mennyisége
765,32 tonna
Zúzottkő mennyisége
6950 m3
Cölöpök száma
2454 db
Felhasznált betonmennyiség
11 091 m3
Kategória
Ipari létesítmények










Gyulán valósult meg Magyarország egyik legjelentősebb ipari beruházása a repülőgépgyártás területén: az Airbus Helicopters új alkatrészgyára, amelyben az európai helikoptergyártó teljes modellcsaládjához készülnek precíziós alkatrészek. A projekt építtetője a Nemzeti Ipari Park Üzemeltető és Fejlesztő (NIPÜF) Zrt., a generálkivitelezést pedig a Market Építő Zrt. végezte.
A 13 000 négyzetméter alapterületű üzemben acélból és titánból gyártanak sárkányszerkezeteket, dinamikus rendszerek alkatrészeit, valamint helikopterajtó-panelek egy részét is itt állítják elő. A gyár az Airbus teljes helikopterflottájának egyedüli ellátási pontja e területen, ami kiemelt stratégiai szerepet biztosít az üzem számára. A gyártócsarnok mellett egy 3100 négyzetméteres felületkezelő üzem is épül.
A kivitelezés 2020 novemberében kezdődött, és 2022 októberében zárult le. A projekt során nemcsak jelentős technológiai váltásra és épületbővítésre került sor, de a műszaki tartalom is folyamatosan változott: a kivitelezési folyamatot több mint 100 változáskövetés kísérte. A tervezés és kivitelezés során figyelembe kellett venni a magyar szabványokat messze meghaladó, az aeronautikai és hadiipari követelményeket, beleértve az extrém tűzvédelmi és biztosítói előírásokat is.
A létesítmény funkcionális jellege ellenére építészetileg is igényes kialakítású. A homlokzat megjelenése túlmutat a hagyományos ipari esztétikán: az arányos tömegalakítás, a strukturált panelkiosztás, valamint a részletképzések tudatos tervezői munkára utalnak. Az ipari csarnok szendvicspaneljei és tető trapézlemezei utólagos műgyanta bevonatot kaptak a korrózió elleni védelem érdekében – ilyen típusú felületkezelés ritka hazai viszonylatban. Kiemelt figyelmet kapott a szerkezeti csomópontok tömítése is, mivel a gyártási folyamatok sajátos technológiai igényeket támasztanak a légtömörség és hőszigetelés terén.