Dorothea Hotel Budapest
Elhelyezkedés
Budapest, V. kerület
Megvalósítás
2022-2023
Alapterület
34 000 m2
Beépített vasbetonszerkezet
14 000 m3
Épület magassága
35,5 m
Szobák száma
216 db
Liftek száma
15
Kategória
Hotelek










A Dorothea Hotel Budapest megvalósítása, melyben a Market Építő Zrt. generálkivitelezőként vett részt, példaértékű projektként szolgál a műemléki környezetben történő modern fejlesztések terén. A szálloda a Dorottya utca, a Vigadó utca, az Apáczai Csere János utca és a Wekerle utca által határolt teljes városblokk átfogó rekonstrukciójával jött létre. A projekt célja egy világszínvonalú, ötcsillagos Marriott-lánchoz tartozó hotel kialakítása volt, amely a műemléki épületek megőrzésére épülő, értékteremtő fejlesztés révén illeszkedik Budapest történelmi városszövetébe.
A design & build konstrukcióban zajló kivitelezés során különös figyelmet kapott a két védett épület: az 1873-ban épült Egyesült Budapesti Fővárosi Takarékpénztár épülete, valamint az Apáczai Csere János utcai, 1913-ban átadott egykori hajózási székház. A fejlesztés egyik legnagyobb kihívása a műemléki struktúrában történő bontás és átalakítás volt. A külső és belső homlokzatokat ideiglenesen meg kellett támasztani a kivitelezés idejére, hogy biztosított legyen azok állékonysága. A belső tér ugyanakkor teljes egészében újra lett gondolva: a modern szállodai funkciókat úgy kellett elhelyezni, hogy az eredeti szerkezeti és díszítőelemek méltó módon megmaradjanak vagy rekonstruálva visszakerüljenek.
A szálloda minden részletében a nemzetközi Marriott standardokat képviseli. A három korábban különálló épületet építészetileg és funkcionálisan is egyetlen egységgé alakították, amelynek belső udvarát egy impozáns, mintegy 1000 m²-es üvegfedéssel látták el, természetes fényt biztosítva a belső terek számára. A szállodai vendégek kényelmét luxusszobák, reprezentatív éttermek és bárok, konferenciatermek, valamint külső vendégek számára is nyitott közösségi terek szolgálják. A mélygarázsokban és kiszolgáló szinteken a modern gépészeti rendszerek rejtve maradnak, így semmilyen technikai elem nem zavarja az építészeti élményt.